5.2.2013 – Přítel Ruda opět zabodoval a smontoval pro mé strakáče 10 přenosek. Doposud jsem v jeden okamžik použil max. 5 přenosek, ale je dobré být připraven. Momentálně mám k dispozici 15 ks.

17.4.2012 – Pod stávající kotiště A4 jsem dnes namontoval totožné kotiště A6. Jediný rozdíl je v omezeném přístupu, protože víko nejde otevřít o 90 °. K nahlédnutí a manipulaci je tam ale prostoru dost.

 

4.4.2012 – Protože stále nemám přepravky pro králíky, zkouším alternativně přebudovat jedno kotiště. Časově ani finančně to není náročné. Stačí kousek drátu, 10 šroubků a zbytek svařované sítě, takže přemýšlím i takto. Zda bych si nevyrobil dalších 6 kotišť, které přebuduji na přepravky.

 

23.3.2012 – Ze zbytků voděodolné překližky vyrábím 6 nových kotišť. Rozměr je 46 x 30 x 30 cm. Otvor pro samici 20 x 20 cm. Tři mám s otvorem vlevo a tři vpravo, aby mi vyhovovaly do stávajících kotců. Spoje jsou čepované a zpevněné vruty. Překližka má sílu 21 a 18 mm. Horní víko je na pantech. Tyto kotiště se dají v případě potřeby upravit i jako přepravky králíků na výstavy.

 

8.3.2012 – Za týden má rodit zakrslý strakáč, proto jsem připravil menší kotiště ze smrkových desek. Rozměr je 45 cm délka, 21 cm šíře, 21 cm výška. Otvor asi 14 x 14 cm. Horní víko lze sundat a nahlédnout nebo manipulovat uvnitř kotiště. Samička si zvykla během několika minut a ráda využívá víko, ze kterého prozkoumává kotec.

 

3.3.2012 – Právě realizuji výstavbu dalších kotišť, tentokrát vnitřních, které budu vkládat přímo do rohů kotců. Materiál se řeže, musím to stihnout co nejdříve, protože termíny porodů se blíží.

9.2.2012 – Jelikož s chovem začínám, nedovedu objektivně posoudit klady a zápory kotiště. Jelikož jsem zastáncem různých vychytávek, tak jsem se pustil do stavby. Tři samice = tři kotiště.

 

Jako materiál jsem tentokrát zvolil voděodolnou překližku. Práce s tímto materiálem je naprostá hračka i pro mě. Trochu jsem si započítal a nechal nařezat jednotlivé díly u dodavatele přímo na míru. Rozměry kotiště dle rad v chytré knize jsem jen nepatrně poupravil a sice délka 65 cm x výška 40 cm x šíře 40 cm. Toto jsou vnější rozměry, tedy vnitřní rozměr je o 4 cm méně. Otvor jsem zvolil 20 x 20 cm. Jednoduše v rohu. Výhoda je ta, že můžu kotiště po otočení jedné stěny zrcadlově kdykoliv použít i na druhou stanu králíkárny. Síla překližky je 21 mm, což umožnilo stavbu bez kontrukce. Horní víko jsem rozdělil na 10 cm napevno a 30 cm kryt na pantech. Je mi jasné, že nepůjde použít 3 kotiště nad sebou, protože by nezbylo moc prostoru na otevření a manipulaci. V tuto chvíli použiji 2 kotiště v levém a pravém sloupci uprostřed. Do kotiště dám asi 10-15 cm vrstvu slámy – sena – hoblin jako podestýlku. Výška otvoru 20 cm nad zemí je dostatečná, aby se malí králici po narození nerozlízali po kotci. V extrémních mrazech jsem připraven kotiště jednoduše zateplit. Vytvořím si box z 10 cm silného polystyrénu o vnitřních rozměrech kotiště a ten jednoduše nasunu zboku. Větší luxus, jako elektrické vyhřívání je také možný. To ale až příští zimu.

 

 

Kromě prvotního úkolu kotiště vidím využití i mimo dobu rozmnožování a sice např. jako box na králíka v době čištění kotců. Jednoduše ho tam uzavřu po dobu čištění. A proč by se měl můj strakáč mačkat na jednom metru čtverečním, když může mít dalších čtvrt metru plochy ? Králík po několika vteřinách po instalaci kotiště okamžitě prozkoumává nový terén. Hop sem, hop tam, hop sem, hop tam….náramně ho to baví…