25.5.2012 – Všem králíkům přidávám bylinu pelyněk černobýl, jako prevenci kokcidiozy. Na jednoho králíka jeden cca 50 cm dlouhý stvol na den po dobu několika dnů.

Na zimu si pelyněk suším. Suším ho ve svazcích pod střechou a ve stínu.

 

 

13.5.2012 – Na okraji pole rostou kopřivy s pýrem. Pýr plazivý je pícninářského hlediska jedna z nejkvalitnějších trav co se týká živin. Pro králíky je to velmi kvalitní krmivo. Musí se ale sklízet včas, aby nebylo stéblo dlouhé, jinak polehne a podehnívá. Králíkům dávám směs kopřiv a pýru v poměru asi 1:1, tak jak to naroste. Část nasuším na zimu a část skrmím čerstvou.

29.4.2012 – Suroviny, které používám k přímému krmení nebo k výrobě mixů uskladňuji v plastových sudech nebo kbelících. Míchání směsí není práce, ale je to ohromná zábava, do které se zapojuje celá rodina. Používám vojtěškové granule, granule bez léčiv KK3, oves, kukuřici, ječmen, slunečnici, nahý oves, černý oves a ovesné vločky. Dle potřeby králíků si míchám několik směsí.

vojtěška kk3

oves kukuřice

ječmen slunečnice

nahý oves černý oves

ovesné vločky

 

29.4.2012 – Vypravil jsem se na nedělní procházku s dvoukolákem a srpem. Kopřiv není nikdy dost, králíci je milují čerstvé i sušené. Vysokou zeleninovou bednu mi spořádají za 1 den. Kopřivy suším položené na stínící tkanině. Případným zájemcům tkaninu doporučuji koupit ve variantě zastínění 50% v eshopu www.thuja.cz . K večeru je jednoduše sroluji a zavěsím na svařované sítě pod střechou králíkárny. Po důkladném vysušení je zavěsím v prodyšných pytlích na půdu. Suché kopřivy jsou velice vhodným krmivem pro kojné samice s mláďaty.

kopřivy kopřiva

kopřivy 

27.4.2012 – Jako doplněk stravy přidávám králíkům větve z jabloní, kterých mám od souseda 10 beden. Některé větve již mají narostlé lístky a květy, ty okusují králíci přednostně. Očividně jim chutnají více, než jen samotná kůra.

21.4.2012 – Opatrně začínám králíkům podávat trávu a pampelišky. Podávám jim jí i několikrát za den, vždy hrst, kterou sežerou do 5-ti minut. Zkouším jim také podávat kopřivy, které si především plánuji nasušit v dostatečném množsví na zimu.

13.4.2012 – Začínám pomalu pronikat do problematiky krmení a zjišťuji, že je to docela věda. Protože každý chov je do určité míry unikátní a králíci mají velmi různé potřeby dle věku, ročního období, plemene a dalších kritérií.

Složení stravy si připravuji dle těchto kritérií:

1. Chovní králici – samci i samice – v době mimo chovnou sezónu

– jako základ krmení v tomto období podávám objemná krmiva, jádro jim dávám jen v omezeném množstí. Směs si míchám v poměru 3 x oves, 3 x ječmen, 3 x KK3, 1 x nahý oves, 1 x černý oves, 1 x kukuřice, 1/2 x slunečnice, 2 x vojtěškové pelety, 1 x ovesné vločky. Střídavě krmím pouze KK3 nebo oves-ječmen 1:1. Z objemových krmiv řepu, mrkev, celer, petržel, jablka… vždy jen kousek co sežerou do 5-ti minut. Vyjímečně 1/4 krajíce suchého chleba. Rohlíky téměř vůbec.

2. Chovní králici – samci i samice – v období reprodukce – příprava před připouštěním, zapuštění a období počátku březosti

– 1-2 týdny před připuštěním mírně zvyšuji krmnou dávku. Podávám RABITIN buď do ovesných vloček nebo do vody. Krmím směsi oves-ječmen 1:1 a přidávám celer nebo petržel.

3. Chovné samice v období březosti

-především vyřazuji dávkování vitamínů A a D, jejichž nadbytek by mohl způsobit komplikace. S narůstající hmotností samicím přidávám množství krmení a navyšuji poměr jadrného krmiva a ubírám KK3. Důležitý je přísun vlákniny. Nepřekrmuji !!!

4. Chovné samice v období těsně před okocením a v dnech porodu

– poslední týden před porodem snižuji dávku obilovin asi o 30%. Snižuji tak pravděpodobnost porodu velkých mláďat. Především u plemene Zstr. Jeden den před plánovaným porodem přidám dostatečné množství slámy a sena a jiné krmení již nedávám. Králice při porodu zkonzumuje plodové obaly s významným obsahem bílkovin.

5. Chovná samice v období kojení králíčat

– krmím tím nejkvalitnějším, co mám. Kojící králice potřebuje přijmout 2 x více energie, než obvykle. Bílkovin pak 3 x více. Nárust množstí krmiva musí být pozvolný. Podávám nejkvalitnější seno, do vody přidávám minerální látky – OPTIMIN. Směs obilovin míchám v poměru 5 x oves, 5 x ovesné vločky, 2 x nahý oves, 1 x černý oves, 3 x vojtěškové pelety. Ze šťavnatých krmiv dle možností mrkev, pampelišku, větve z jabloně. V kotci je dostatek vlákniny – sláma a tvrdší seno. Granule KK3 a ječmen podávám jen pokud mláďata nemají k misce přístup nebo jsou ještě v hnízdě.

6. Mláďata při přechodu z mléka na pevnou stravu – věk 3 týdny až do odstavu

– do přibližně 45 dne věku neumí dobře trávit škroby a mají také potíže s trávením bílkovin. Základní živinou v tomto období je vláknina. Předkládám tedy jemné luční seno, ovesné vločky, vojtěškové pelety, pampelišku, kopřivy. Pokusně zkouším také granule Ovator EnteroFit určené právě pro tuto kategorii. Krmím 3-4 krát denně po malém množstí tak, aby vše sežrali do 20-ti minut. Snažím se mít samici s mladými v kotišti nebo v propojeném dvojtém kotci, aby v době krmení matky mladí neměli přístup do misky samice, která naopak potřebuje dostatek bílkovin a škrobů.

7. Mladí králíci připravováni na výstavy nebo stolní hodnocení – věk přibližně do 12 měsíců

– jde o krmení několik týdnů před samotným hodnocením.

8. Mladí králíci po odstavu, kteří mají předpoklad uplatnění v chovu

– abych umožnil těmto nadějím maximální prosperitu, umísťuji je do kotců výhradně samostatně. Předkládám řádově o 20% menší množství v porovnání stejných „jatečných“ králíků. Mladí králici vždy musí být v chovné kondici, nesmí být hubení a ani nesmí mít přebytek tuku.

9. Mladí králíci po odstavu určení jako jateční – věk 8 týdnů až 6-8 měsíců

KK3

 

 

 

7.2.2012 – Krmím 2 x denně (…kecám…jsem u nich někdy i 10 x za den…). Ráno kolem 7 hodin a pak podruhé k večeru. Každý králík má trochu rozdílné požadavky, proto přizpůsobuji krmné dávky a směsi individuálně. Krmím do dvoudílných betonových misek a zároveň je v každém kotci automatické plechové krmítko. Přednostně králíci žerou z misek. Mrkev nebo petržel mi seberou přímo z ruky. Seno je v kotci v dostatečném množství nonstop. Vodu nalévám do keramických misek 2-3 x denně. Přidávám pokaždé Acidomid a Optimin. V době reprodukce přidávám Rabitin. V teplých měsících budu používat napáječky.

Uskladněné seno

Uskladnění sena

Seno: Protože nemám možnost získat dostatek sena z vlasních zdrojů, musím si seno obstarat. Balík sena o průměru asi 130 cm jsem zakoupil ze statku u Fulneku za cenu 300 Kč. Cena odpovídá kvalitě. Z větší dálky se toto seno podobá slámě. Není plesnivé ani prašné, ale existuje i lepší. Z tohoto důvodu se pokusím zajistit také seno domácí kvality. Nějaká předběžná dohoda se již slibně rýsuje. Panenská příroda v Žulové na Jesenicku zaručuje tu nejvyšší možnou kvalitu. Bratranec Pavel z Pohořílek má také pro můj koníček pochopení, takže i tam se rýsuje krásná spolupráce micák na gril za kubík sena :-).

Tip: Do sena je dobré v malém množství přimíchat usušené bezové květy, mladé výhonky smrku nebo borovice, nať s celeru nebo petržele a jiné aromatické rostliny.

 

Se skladováním jsem to vyřešil tak, že jsem koupil velké big vaky z cukrovaru, vytáhl z nich igelitovou vložku a přes tubus napěchoval senem z balíku. Vyšlo to tak, že z jednoho kulatého balíku vešlo seno tak tak  do 5-ti vaků o oběmu cca 5 m3. Vaky jsem zavěsil pod střechu přístřešku na dřevo – viz. foto. Dle potřeby si jeden vak přistavím ke králíkárně. Obdobným způsobem lze řešit i uskladnění slámy.

 

 

 

ACIDOMID – Prevence množení bakterií, plísní a kokcidií
Přípravek působí nejen proti množení patogenních bakterií, ale také proti různým nitrobuněčným parazitům, jako jsou např. kokcidie. Zlepšuje trávení, zažívání a zvyšuje využitelnost živin z krmiva. Pozitivně také působí proti rozvoji plísní.

OPTIMIN – Podpora imunitního systému a zvýšení užitkovosti
OPTIMIN je obdoba přírodních léčivých minerálních vod, které běžně používáme při různých zdravotních problémech u lidí. Obdobná je i funkce tohoto výrobku u zvířat v zajetí, kdy, zjednodušeně řečeno, optimalizací hladiny minerálních látek zvyšujeme imunitu organismu.

RABITIN – Pro odchov mláďat
Unikátní přípravek zlepšující reprodukci ve Vašem chovu. U samců zvyšuje množství a pohyblivost spermií, u samic dochází k lepšímu oplodnění a vývoji plodů. Mláďata se následně rodí s daleko vyšší imunitou a vitalitou, což se příznivě projevuje na jejich dalším vývoji.

AMIVIT – Vitamínový koncentrát
Extrémně účinný koncentrát aminokyselin a vitamínů. Speciální technologie výroby snižuje degradaci vitamínů v žaludku a zažívacím traktu. Nedochází také k ulpívání „tukových“ vitamínů A,D,E, K na stěnách napáječek a rozvodů vody, což významně přispívá k hygieně v chovu.

 

Větve si moji králíci oblíbili, proto jim je přidávám pravidelně jako doplněk stravy. Pro informaci uvádím přehled vhodných a nevhodných druhů dřevin:

Vhodné dřeviny

Druh Poznámka
arbutus (planika)
borovice Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.
borůvka Může být podávána i ve větších množstvích.
bříza Listy působí silně močopudně – podávat je v malém množství.
buk Listy mají vysoký obsah kyseliny šťavelové, proto podávat jen v malém množství.
granátovník
habr Vysoký obsah kyseliny tříslové; je náchylný na plísně, proto ho před zkrmením pořadně prohlédneme!
hloh Obsahuje látky zlepšující srdeční činnost.
hrušeň Může být podávána i ve větších množstvích.
jabloň Může být podávána i ve větších množstvích.
jasan Ne všechny druhy jasanů jsou vhodné a plody a pupeny nesmí být podávány vůbec.
javor Podávat jen v malém množství a bez pupenů a květů.
jilm Plody mohou drážnit zažívání, ale větve a listy jsou dobře snášeny.
jedle Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.
líska Může být podávána i ve větších množstvích.
lípa Listy působí silně močopudně – podávat jen v malém množství.
maliník
olivovník
olše Podávat jen v malém množství.
ostružiník
peckovice (třešeň, švestka…) Jádra jsou jedovatá, neboť obsahují vysokou koncentraci kyseliny kyanovodíkové, v kůře je však její obsah zanedbatelný a listy podáváme jen v malém množství. Pro králíky s citlivějším zažíváním nevhodné.
platan
rybíz Může být podávána i ve větších množstvích.
smrk Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.
topol Podávat v malém množství.
vrba Obsahuje léčivé látky a kyselinu tříselnou, a proto ji podáváme v malém množství.

Jedovaté a nevhodné dřeviny

Druh Poznámka
bez černý, bez hroznatý Květy smíme zkrmovat jen v malém množství, ostatní části rostliny jsou lehce jedovaté.
bez chebdí Jedovatý.
cedr Obsahuje éterické oleje už ve dřevě.
citrusy (pomeranč, citrón…) Jejich listy a větve obsahují éterické oleje.
dub Obsahuje vysoký podíl tříslovin a tím je pro králíky jedovatý.
durman Jedovatý.
fíkovník smokvoň Mléčná šťáva je jedovatá.
jalovec Jedovatý.
jírovec maďal (kaštan) Obsahuje látky dráždící střeva.
komule Davidova
kustovnice cizí
mamota širokolistá
oleandr  Jedovatý.
ořešák královský
pámelník bílý
pižmovka mošusová
ptačí zob obecný
rododendron  Jedovatý.
střemcha bobková
svída Syrové plody a čerstvé listy svídy krvavé a výběžkaté jsou nejedlé.
škumpa
šeřík Sporný – v Itálii patří mezi vhodné, Němci ho považují za mírně jedovatý.
tis červený Jedovatý.
trnovník akát Jedovatý.
tůje Jedovatá.
vistárie čínská
zimolez
zimostráz obecný
zlatý déšť Lehce jedovatý.